Skip to content Skip to footer
Gelkauta remonts

Pārsvarā visām jahtām tiek rūpnieciski uzklāts, tas aizsargā no ūdens iekļūšanas stiklašķiedrā. Ja laivas vai jahtas korpuss tiek saskrāpēts, tas tūlīt ir jāsalabo un bojātai vietai jāuzklāj jauns Gelkauts jeb Topcoats.

Slīpēšana

Slīpējot lielākas virsmas, tiek izmantota ekscentriskā slīpmašīna ar putekļu nosūcēju, savukārt, mazākas virsmas un detaļas tiek slīpētas ar roku un dažādiem smilšpapīriem.

Līmēšana

Ja ir radies bojājums laivas korpusā, nodarot lielāku bojājumu vai pat izsitot korpusā caurumu, tad ir bojāta pati stiklašķiedra un ir jāizmanto epoksīda vai poliestera sveķi ar audumu un bojātā vieta jāsalīmē.

Krāsošana

Viens no noslēdzošajiem darbiem, bet ne beidzamais, ir krāsošana. Krāsu var uzklāt, krāsojot ar otu, rullīti vai pulverizatoru (izsmidzinot). Varam nokrāsot atsevišķas detaļas, piekrāsot bojāto vietu vai pārkrāsot visu laivas korpusu no A-Z.

Detaļu izgatavošana

Jebkura veida salauztā, jeb bojātā detaļa ir izgatavojama no jauna. Tiek izveidots šablons vai noņemts paraugs un, līmējot audumu ar sveķiem, tiek izveidota vēlamā forma.

Pulēšana

Izmantojot pulējamās pastas un pulējamo mašīnu, izbalējusī, jaunuzklātā krāsa vai gelcoat virsma ir jāpulē, lai panāktu virsmas gludumu un aizsardzību. Ar pulēšanu var izpulēt dažādas virsmas, liekot vecai virsmai izskatīties kā jaunai, kā arī izpulēt var nelielas švīkas.

Vaskošana

Pēdējais posms ir aizsargvaska uzklāšana. Vaskošana pasargā korpusu no UV stariem, ūdens notecējumiem un netīrumiem. Izmantojot dažādus vaskus, var panākt dažādus efektus. Korpusa krāsojums nezaudē spīdumu visas sezonas garumā. Vasks aizver poras.

Aizsargkārtas uzklāšana

Visas virsmas ir jāpasargā, bet ne visas virsmas var pulēt un vaskot. Ir dažādi aizsardzības klājumi, kā piemēram Nano klājums, ko var uzklāt stiklam vai citām virsmām.

Špaktelēšana

Virsūdens daļai tiek izmantota poliestera sveķu vai epoksīda sveķu divkomponentu špakteļmasas, zemūdens daļai gan tikai epoksīdsveķu špahteļmasas. Švīkas, robi un citi bojājumi ir jāaizšpahtelē.

Neapaugošās krāsas krāsošana

Īpaša krāsa, kas tiek izmantota tikai zemūdens daļai, lai korpuss neapaugtu ar gliemežiem, zālēm, aļģēm un citu floru un faunu. Neapaugošā krāsa atvieglos darbu rudenī – būs vieglāk nomazgājama, samazinās degvielas patēriņu, uzlabos gaitas īpašības. Ir dažādas neapaugošās krāsas, kas paredzētas buru jahtām, kuteriem, motorlaivām, ātrlaivām, komerckuģiem, metāla korpusiem, koka korpusiem, alumīnija laivām.

Gruntēšana

Grunts krāsas uzklāšana pirms jebkuras krāsošanas, gruntskrāsa nodrošina drošu saķeri starp slāņiem. Grunts krāsas ir divkomponenta un vienkomponenta, epoksīda un parastās. Kā arī speciālas alumīnija gruntis.

Zemūdens daļas apstrāde

Ja laiva, jahta vai kuteris atrodas patstāvīgi ūdenī, zemūdens daļa ir jāaizsargā – krāsojot vai uzklājot speciālus zemūdens vaskus (īpaši piemēroti sporta laivām). Tāpat zemūdens daļas tiek regulāri vai pēc sezonas mazgātas ar augstspiedienu.