Skip to content Skip to footer
Enkuri

Vajadzīga lieta uz laivas. Ja ir atbilstoša izmēra, svara un veida enkurs, tas paredzēts lai noturētu laivu, jahtu, kuģi vai jebkuru citu lietu uz vietas. Enkuri ir dažādas formas kas paredzēti dažādiem grunts veidiem. Kuģiem parasti ir tērauda enkuri, savukārt, atpūtas laivām biežāk sastopami karsti cinkoti enkuri un nerūsējošā tērauda enkuri.

Ķēdes

Ķēdes parasti izmanto enkuriem. Vēlams, lai tās būtu kalibrētas, tādējādi katra cilpa ir precīza izmēra un attāluma, lai varētu precīzi slīdēt caur enkurvinču. Ķēdes nepieciešams regulāri apkopt (izmazgāt un notīrīt). Ja uz jahtas vai kutera nav ķēdes skaitītājs, vēlams ķēdes posmus atzīmēt, lai zinātu, cik metri tiek izlaizti. Ir dažādi ķēdes metrāžas atzīmētāji. Var arī ar dažādām krāsām iekrāsot posmus.

Enkurvinčas

Vinča, ar kuras palīdzību enkuru var izlaizt un pacelt. Elektriskās enkurvinčas ir darbināmas ar pulti, ar pogām klājā, ar pogu no stūres mājas vai caur enkurķēdes skaitītāju. Ir dažādi enkurvinču ražotāji. Uzstādīšanu, protams, jāuztic profesionāļiem. Enkurvinčai jābūt uzstādītai īpaši tai paredzētā vietā, kur klāja biezums ir atbilstošs.

Fenderi

Paredzēti, lai pasargātu peldlīdzekli no saskrāpēšanas vai sadauzīšanas. Fenderi tiek piesieti pie laivas reliņiem gar sāniem un aizmugurē. Fenderus vēlams izmantot gar abiem bortiem. Lai bortus pasargātu no skrāpējumiem, vēlams fenderiem izmantot auduma aizsargzeķes jeb fenderzeķes. Fenderus piestiprina ar fenderu galiem un piesien pie reliņa ar fendermezglu, lai neatsienas un nepazūd.

Bojas

Izmanto atsevišķās vietās, kur noenkuroties. Bojas ir ar caurejošu stieni, kur abos galos ir augas jeb cilpas. Augšpusē piesienas ar piesienamo galu, savukārt, otrā galā ir piestiprināta ķēde vai virve, kas ir noeenkurota.

Ķekši

Pastāv teleskopiski ķekši vai fiksēta garuma ķekši. Tos izmanto, lai no laivas klāja varētu aizsniegt un izcelt ko peldošu no ūdens vai pacelt no piestātnes piesienamo galu.